WSPARCIE GRUPOWE

GRUPA DLA RODZICÓW DZIECI Z DIAGNOZĄ ZE SPEKTRUM AUTYZMU ,,Sięgam poMOC!"

GRUPA DLA RODZICÓW DZIECI Z DIAGNOZĄ ZE SPEKTRUM AUTYZMU ,,Sięgam poMOC!"

Grupa wsparcia dla rodziców dzieci z diagnozą ze spektrum autyzmu ,,Sięgam poMOC!” powstała z zauważenia potrzeby rodziców doświadczających podobnych trudności związanych z diagnozami ich dzieci, potrzeby wzajemnego kontaktu i dzielenia się swoimi sposobami przeżywania i radzenia z sytuacjami, które napotykają ich rodziny. 

Przeznaczona dla rodziców, których dzieci mają lub są w trakcie diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu. Dla rodziców, których codzienne działania są często zależne od możliwości ich dzieci oraz dla których codzienność uległa wielu zmianom odkąd w rodzinie pojawiło się dziecko wymagające innej uwagi.

Spotkania grupy będą dla rodziców bezpieczną przestrzenią na wypowiadanie na głos ich myśli i trudności oraz będą służyć wzajemnemu wspieraniu się i dzieleniu doświadczeniami związanymi z byciem rodzicem. Spotkaniom grupy będą towarzyszyć elementy edukacyjne i rozwojowe, mające na celu pozytywnie wpłynąć na jakość wspólnego życia rodziny, jak również objąć opieką i troską samego rodzica.

Przykładowe TEMATY POSZCZEGÓLNYCH SPOTKAŃ (modyfikowane w zależności od oczekiwań grupy i bieżących problemów zgłaszanych przez rodziców):

  1. Poznajmy się – Kim jestem, jakie są mocne strony moje i mojej rodziny? Jak definiuję niepełnosprawność? Co ona wnosi do życia mojego i mojej rodziny? Poznanie oczekiwań i celów grupy. 
  2. Moja odpowiedź na pytanie „Dlaczego ja?” – Na jakim etapie akceptacji diagnozy mojego dziecka jestem. Za co czuję żal? Etapy żałoby, diagnoza i co dalej.
  3. Jaka potrzeba stoi za moimi emocjami – Stres, gniew, strach, frustracja – o czym mówią nam te emocje? Czego potrzebuję ja i członkowie mojej rodziny? Trochę o porozumieniu bez przemocy. 
  4. O marzeniach i celach – Jak zmieniły się moje oczekiwania? Jakim człowiekiem chcę by było moje dziecko? Do czego dążę? Jakie mam postawy rodzicielskie i co chcę wnosić do życia mojej rodziny.
  5. Ja jako… kobieta, mężczyzna, przyjaciel, siostra, brat, pracownik – rodzic w innych rolach. Co dają mi moje inne role? Co o mnie mówią? Dlaczego ich potrzebuję?
  6. Dbam o siebie – Rodzicielskie self-care. Jak mogę dbać o siebie – higiena psychiczna rodzica dziecka z diagnozą ze spektrum autyzmu. 

Spotkania grupy rodziców dzieci z diagnozą ze spektrum autyzmu w Centrum poprowadzi:

Monika Zasada – magister pedagogiki, terapeuta TSR w drodze certyfikacji oraz członek Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Poza zaawansowanym szkoleniem z TSR ukończyła szkolenie z zastosowania TSR w pracy z klientem z diagnozą ze spektrum autyzmu oraz inne kursy z zakresu metod pracy z dzieckiem i rodziną, metodę ,,Kids’ Skills Dam radę!” oraz porozumienia bez przemocy – NVC.
Posiada doświadczenie w pracy indywidualnej z osobami z diagnozą ze spektrum autyzmu i ich rodzinami oraz w rozwojowej pracy grupowej w formie kręgów kobiet i grup wsparcia dla rodziców oraz nastolatek. 

GRUPA:
Pracować będziemy w małych, max. 10-osobowych grupach.
Grupa zostanie uruchomiona, kiedy liczyć będzie min. 6 osób.

TERMINY:
Spotkania będą się odbywać raz w miesiącu, w piątki lub soboty w godz. 16.00-18.30.

ZAPISY:
Aktualne zapisy dotyczą grupy, której rozpoczęcie planowane jest na luty/marzec 2024 roku.
Dokonanie zapisu oznacza wyrażenie chęci udziału we wszystkich 6 spotkaniach w ramach cyklu.

W najbliższym czasie odbędą się spotkania indywidualne zgłoszonych osób. Zależy nam na tym, aby poznać Wasze potrzeby, dowiedzieć się czego oczekujecie, aby na te potrzeby i oczekiwania odpowiedzieć podczas procesu grupowego. Dziękujemy za zaufanie i Wasze zgłoszenia!
Jeśli ktoś jeszcze się waha – mamy ostatnie wolne miejsca! Aby dołączyć do grupy – wypełnij formularz zgłoszeniowy poniżej.
 

KOSZT:
Cena udziału w I edycji 2024: 100 zł / 1 osoba  lub 150 zł / 2 osoby za 1 spotkanie (2,5h)

Rezerwacja miejsca w grupie dokonywana jest po dokonaniu wpłaty zaliczki w wysokości 100 zł (na poczet pierwszego spotkania).

Płatności można dokonywać ratalnie, na min. tydzień przed każdym spotkaniem.
Cena za kolejną edycję grupy wzrośnie (120 zł/1 osoba oraz 200 zł/2 osoby za 1 spotkanie)5

KONTAKTW przypadku chęci umówienia spotkania, wyjaśnienia wątpliwości i zadania pojawiających się pytań zachęcamy do kontaktu mailowego: kontakt@co-dobrego.pl lub telefonicznego: 530 770 202.