WSPARCIE GRUPOWE

GRUPA DLA NASTOLATEK ,,wzMOCnione"

GRUPA DLA NASTOLATEK ,,wzMOCnione"

Pomysł uruchomienia grupy wsparciowo-rozwojowej dla nastolatek ,,wzMOCnione” zrodził się z chęci stworzenia dla młodych dziewczyn przestrzeni, w której będą mogły rosnąć w siłę, doświadczać siebie w sytuacjach, które wydają się trudne, budować wspierające relacje i uczyć się żyć w zgodzie z sobą.

Rozmowy z nastolatkami pokazały nam z jak wieloma wyzwaniami mierzy się na co dzień współczesna młodzież. Jak trudno jest, zwłaszcza osobom wrażliwym, empatycznym i niepewnym być, działać i budować relacje w świecie, w którym stale jest się wystawionym na ocenę innych, w którym ciągle się czegoś wymaga i oczekuje, w którym nierzadko „powinnam” jest ważniejsze niż chcę i potrzebuję.

Jak myśleć o sobie dobrze, czuć, że jestem OK, kiedy stawianym wyzwaniom nie sposób sprostać? Albo po prostu się nie chce?

Grupa przeznaczona jest dla dziewczyn w wieku 12-18 lat, które:
– czują ciężkość i presję na swoich barkach, a chciałyby się jej pozbyć,
– mają trudności w nawiązywaniu relacji i /lub niepewnie czują się w grupie rówieśników,
– bardzo obawiają się oceny innych i w obawie przed nią nie podejmują działań, które byłyby dla nich budujące,
– w wielu sytuacjach odczuwają stres i napięcie, którego trudno się pozbyć,
– miewają trudności z zapanowaniem nad złością wynikającą z nadmiaru emocji, które trudno w sobie pomieścić,
– mają obniżony nastrój i/lub chwiejne samopoczucie, które ulega nagłym zmianom,
– czują się niezrozumiane, inne, a czasem samotne.
I dla tych, które jeszcze szukają swojej tożsamości i odrębności oraz tych, które chciałyby nauczyć się, jak być i żyć w zgodzie ze sobą.

Spotkania będą dla Was bezpieczną przestrzenią, pełną otwartości, akceptacji i życzliwości, w której poznamy się lepiej i bez oczekiwań/wymagań będziemy pracować nad samooceną i poczuciem własnej wartości. Zastanowimy się również nad pytaniami: “Kim naprawdę jestem? Co jest dla mnie ważne? Jakie są moje mocne strony? Jak mogę czerpać z moich zasobów?

Spotkania grupy będą odbywać się raz w miesiącu, w soboty, w godzinach 13:00-15:30. Cykl spotkań będzie obejmował 6 miesięcy, czyli 6 spotkań.

Przykładowe TEMATY SPOTKAŃ (modyfikowane w zależności od oczekiwań i potrzeb grupy):
Kim jestem – poznajmy się i zdefiniujmy czym ma być dla nas grupa i co ma nam dawać? Moje oczekiwania względem spotkań.

● O moich emocjach i potrzebach – stres, gniew, strach, frustracja – o czym mówią nam te emocje? Jaka potrzeba za nimi stoi? Czego JA potrzebuję?
Jestem OK, jestem ważna! O samoakceptacji, miłości do siebie, zdrowej relacji z ciałem. Droga do pewności siebie.
Dbam o siebie – self-care. Jak mogę dbać o siebie/dać sobie zrozumienie – autoempatia.
Ja jako… córka, siostra, przyjaciółka, uczennica. Co dają mi te role? Co o mnie mówią? Ja w relacjach rówieśniczych.
O marzeniach i celach – Jakie mam mocne strony/zasoby? Do czego dążę, co jest dla mnie ważne?

Spotkania grupy dla nastolatek w Centrum poprowadzą:

Katarzyna Westerowska terapeutka w trakcie certyfikacji w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, coach specjalizujący się w coachingu kariery, doradca zawodowy, trenerka kompetencji miękkich i praktyk metody ,,Kids’ Skills – Dam radę!”. Ponadto ukończyła szkolenia z zakresu Racjonalnej Terapii Zachowania, Team Coachingu, Action Learning, porozumienia bez przemocy – NVC. Posiada doświadczenie w rozwojowej pracy grupowej w formie kręgów kobiet i grup warsztatowych. Prywatnie – mama nastolatki, Natalii i Matyldy.  

Monika Zasada – magister pedagogiki, terapeuta TSR w procesie kształcenia oraz członek Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Poza zaawansowanym szkoleniem z TSR ukończyła szkolenie z zastosowania TSR w pracy z klientem z diagnozą ze spektrum autyzmu oraz inne kursy z zakresu metod pracy z młodzieżą, przeciwdziałania samobójstwom, metodę ,,Kids’ Skills Dam radę!” oraz porozumienia bez przemocy – NVC. Posiada doświadczenie w rozwojowej pracy grupowej w formie grup wsparcia dla nastolatek oraz rodziców. Prywatnie – siostra nastolatki, osoba po wieloletniej walce o zaakceptowanie siebie i swojego ciała, DDA.

GRUPA:

Pracować będziemy w małych, max. 10-osobowych grupach.
Grupa zostanie uruchomiona, kiedy liczyć będzie min. 6 osób.
Jeśli do udziału zgłoszą się osoby o dużej różnicy wieku – postaramy się podzielić ją na 2 mniejsze grupy.

TERMINY:
Spotkania będą się odbywać dwa razy w miesiącu, w godzinach 17:00-19:30, w okresie od października 2024 r. Konkretne terminy spotkań zostaną ustalone we wrześniu 2024. 

ZAPISY:
Aktualne zapisy dotyczą grupy, której rozpoczęcie planowane jest na październik 2024 roku.
Dokonanie zapisu oznacza wyrażenie chęci udziału we wszystkich 6 spotkaniach w ramach cyklu.

KOSZT:
Cena udziału w II edycji 2024: 100 zł / 1 osoba za 1 spotkanie (2,5h)

Rezerwacja miejsca w grupie dokonywana jest po dokonaniu wpłaty zaliczki w wysokości 100 zł (na poczet pierwszego spotkania).

Płatności można dokonywać ratalnie, na min. tydzień przed pierwszym spotkaniem w miesiącu za dany miesiąc.

Cena za kolejną edycję grupy wzrośnie (120 zł/1 osoba za 1 spotkanie).

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Na bieżąco będziemy Was zapraszać na pierwsze spotkania indywidualne, podczas których będziemy miały okazję się poznać 🙂
 

KONTAKTW przypadku chęci umówienia spotkania, wyjaśnienia wątpliwości i zadania pojawiających się pytań zachęcamy do kontaktu mailowego: kontakt@co-dobrego.pl lub telefonicznego: 513 969 884.