DOBRODZIELNIA - KOOPERATYWA RODZINNA

Tworzymy wspierającą się społeczność rodzin!

dlaczego to robimy?

Zależy nam na budowaniu społeczności opartej na współpracy i zaufaniu. Na stworzeniu miejsca, w którym wszyscy członkowie Twojej rodziny poczują się komfortowo. W którym  dzieci odnajdą radość, przygodę i zabawę, a rodzice przestrzeń na oddech, odpoczynek, inspirację i wszystko to, czego potrzebują najbardziej. Chcemy, aby była to przestrzeń do pogłębiania więzi zarówno z członkami swojej rodziny, jak i do zawierania nowych znajomości, zawiązywania przyjaźni i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Wszyscy wiemy, że nie zawsze jest łatwo i kolorowo. W rodzinie, relacjach, wychowaniu są chwile piękne, wzruszające i dodające siły, ale zdarzają się też takie, kiedy zwątpienie bierze górę, zmęczenie nie pozwala się cieszyć z tego co mamy, a trudne doświadczenia wywołują lawinę trudnych myśli. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej sytuacji nie musisz być sam! Łatwiej, bezpieczniej i przyjemniej jest dzielić się tym z innymi! Czerpać z wiedzy, doświadczenia, wsparcia i energii ludzi, którzy żyją podobnie, dzielić się swoimi przemyśleniami, czuć się potrzebnym, przyjętym i akceptowanym. Dobrze spędzać czas, budować dobre relacje, rozwijać się i cieszyć się życiem. Być razem i blisko.

W DOBRODZIELNI chcemy budować wspierającą się społeczność rodzin, tworzyć miejską wioskę, w której wszyscy się znają, zachęcać do zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności. Żeby niwelować poczucie osamotnienia, wyczerpania i frustracji, o których tak często opowiadają nam rodzice, z którymi rozmawiamy na co dzień. Wierzymy, że współdziałając możemy zdziałać więcej!

co oferujemy?

Kooperatywa rodzinna DOBRODZIELNIA ma łączyć ze sobą rodzicielstwo w bliskości realizowane podczas wspólnych warsztatów, wyjść oraz wyjazdów; spotkań w grupach rozwojowych i edukacyjnych dla dorosłych, którym potrzeba wsparcia i/lub rozwoju w nabywaniu nowych kompetencji interpersonalnych i wychowawczych; spotkań adaptacyjnych dla najmłodszych, podczas których rodzic uczy się, jak wspierać w rozwoju  swoje dziecko, a jednocześnie przygotowywać je na wejście i odnalezienie się w nowej grupie rówieśniczej oraz spotkań dla kobiet – od artystyczno-rzemieślniczych, luźnych zajęć przy kawie i ciastku, po noszące znamiona terapeutycznych warsztaty i kręgi kobiet, podczas których będziemy wspólnie pracować nad zmianą, odkrywać swoje potrzeby i uczyć się na nie odpowiadać.

Chcemy też tworzyć przestrzeń do realizacji Waszych pomysłów! Sprawiać, aby każdy, komu nieśmiało kiełkuje w głowie myśl o tym, żeby zrobić coś na rzecz innych ludzi, znalazł u nas to czego potrzebuje, by zamienić te myśli w konkretne działania. Pomocne będą w tym luźne spotkania przy kawie, ognisku, czy grach planszowych; w naszej przestrzeni, lesie, hamaku, kawiarni; w grupie i indywidualnie.

Jedno jest pewne – będzie się działo! Mamy nadzieję, że tylko dobrze i że z czasem będzie nas coraz więcej! Jeśli czujesz, że to, co czytasz brzmi dla Ciebie zachęcająco – nie wahaj się! Dołącz do nas! Zapraszamy!

dołącz do nas

Można do nas dołączyć zapisując się na przynajmniej jedno z oferowanych form spotkańKlub Malucha, warsztaty rodzinne, kawiarenki lub spotkania Sfery Rodzica.

Spotkania i warsztaty są dofinansowane z budżetu miasta Ruda Śląska.

Zapisując swoje dziecko w przedziale wiekowym 7-10 lub 11-14 lat na jeden z cyklów warsztatów ,,Mam tę moc!” lub ,,Zdobądź swój szczyt!” w ramach projektu Centrum Rozwoju Dzieci (40 zł / miesiąc) możesz wziąć udział w warsztacie rodzinnym 1 raz w miesiącu za darmo.

 • Spotkania dla Mam z dziećmi.
 • Spotkania odbywają we wtorki, w godz.: 10.00-12.00.
 • W tym miesiącu spotkania Klubu Malucha odbywają się 2, 9, 16, 23 i 30 kwietnia.

Opłata: 30 zł/ spotkanie

 • Po świętach wielkanocnych zapraszamy na spotkanie kawiarenkowe dla rodzin.
 • Podczas kawiarenki wykonamy zdrowe przekąski, np. daktylowe kulki mocy.
 • Zajęcia odbywają się w środę 3 kwietnia, w godz.: 17:30-19:00.
Opłata: 10 zł / rodzina 
 • Podczas warsztatu każda rodzina wykona swój własny i niepowtarzalny kwietnik na zioła w skrzyni.
 • Zajęcia odbywają się w środę 17 kwietnia, w godz.: 17:00-19:00.
 
 
Opłata: 35 zł / rodzina 
 • Spotkanie Strefy Rodzica odbędzie się w piątek 12 kwietnia w godz.: 10:30-12:30.
 • Podczas spotkania każdy uczestnik wykona prostą kiełkownicę na kiełki np. rzodkiewki lub słonecznika w słoiku.

Opłata: spotkanie 10 zł/ spotkanie (zapraszamy również Mamy z małymi dziećmi).

 • Cykl warsztatów rozwojowych z elementami arteterapii dla dzieci w wieku 7-10 lat.

 • Zapraszamy na zajęcia, dzięki którym dzieci rozwiną wyobraźnię, zbudują relacje, doświadczą niepowtarzalności, staną się twórcami i… uwierzą w swoją wartość!
 
 
Opłata: 40 zł / miesiąc
 • Cykl warsztatów majsterkowo-kreatywnych dla dzieci w wieku 7-10 lat i 11-14 lat.

 • Zapraszamy do WSPÓLNEGO i KREATYWNEGO spędzenia czasu w POZYTYWNEJ grupie rówieśniczej. Będzie ciekawie. Będzie inaczej. Będzie brudno i twórczo 🙂 
 
Opłata: 40 zł / miesiąc
HARMONOGRAM DZIAŁANIA
 • Klub Malucha: zajęcia dla rodziców z dziećmi w wieku 0-3 lata. Czas na wspólne zabawy, integrację i zdobywanie wiedzy, dzięki którym rodzic nauczy się w jaki sposób wspierać rozwój dziecka, a dziecko będzie miało możliwość doświadczenia bycia w pierwszej grupie rówieśniczej (np. przed żłobkiem/przedszkolem). Ćwiczenia sensoryczne, śpiewanki, zabawy paluszkowe, plastyczne, ruchowe.
 • Kawiarenka rodzinna – spotkania dla całej rodziny, podczas których w luźnej atmosferze będziemy rozmawiać o tym co dla nas ważne, czego potrzebujemy i jakimi działaniami chcemy wspierać naszą społeczność. Bez presji, z przestrzenią i czasem na serwis kawowo-herbatowy, jakieś ciacho czy zagranie w planszówki. 🙂
 • Warsztaty rodzinne: spotkania dla rodzin, podczas których będziemy uczyć się czegoś nowego, doświadczać różnych form aktywności i sposobów na spędzanie czasu wolnego. Będzie kreatywnie, rozwojowo i radośnie. 
 • Strefa Rodzica: Rozmawiając przy dobrym napoju, czasem i ciastku będziemy próbować swoich sił w tworzeniu tego, co wyda nam się atrakcyjne. To również spotkania, podczas których będziemy poruszać tematy istotne dla rodziców, dotyczące samorozwoju, wychowywania dzieci, budowania relacji, dbania o siebie itp. Będziemy dzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami oraz zdobywać nowe umiejętności. 

Spotkania i warsztaty dofinansowane są z budżetu Miasta Ruda Śląska w ramach realizacji projektu Centrum Dzieci – prowadzenie zajęć profilaktyczno-wyrównawczych dla dzieci i młodzieży.